Grupa teatralna

O nas

Nazywamy się Les Capricieuses” i jesteśmy trupą teatralną działającą przy Filologii Romańskiej UJ. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że teatr nie tylko zapewnia 6 lub 8 ECTS-ów i w cudowny sposób zajmuje czas, ale jest przede wszystkim możliwością nawiązania przyjaźni i wyćwiczenia języka francuskiego w praktyczny sposób. Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są przez francuskich native-speakerów: Axela de Vreese oraz Marie Giraud-Claude-Lafontaine uczestnicy nie mają innego wyjścia i po prostu muszą mówić po francusku, co przynosi bardzo wiele korzyści w zakresie kompetencji językowych. Zajęcia nie są prowadzone w napiętej atmosferze, wykładowcy pozwalają sobie na żarty i nierzadko na skrócenie dystansu, co sprawia, że teatr dla wielu z nas stał się przygodą do zapamiętania. Ponadto emocji towarzyszących podczas wystawiania pierwszego spektaklu i poczucia jedności w grupie nie da się porównać z niczym innym z oferty studiów. W ramach warsztatów mamy możliwość ćwiczenia dykcji oraz wymowy z Marie Giraud, jak również doskonalimy elementy związane stricte z grą aktorską - takie jak kreacja postaci, poruszanie się po scenie bądź pisanie scenariusza. Dlatego serdecznie zapraszamy w nasze skromne teatralne progi, każdy przecież musi od czegoś zacząć!

Krótka historia

Teatr Filologii Romańskiej UJ został utworzony w październiku 1997 przez wykładowcę języka francuskiego Gaudérique'a Deloncle i sześć studentek filologii romańskiej. Stwarzał  on możliwość realizacji dodatkowych zainteresowań studentów związanych z kulturą francuskojęzyczną, współczesną twórczością dramatyczną we Francji, wykorzystania i doskonalenia praktycznej znajomości języka francuskiego.

Przedstawienia wystawiane były w języku francuskim. Realizując co roku nowy spektakl, teatr IFR UJ występował dla publiczności krakowskiej (nie tylko uniwersyteckiej). Od początku swej działalności uczestniczył także w licznych festiwalach teatrów studenckich i warsztatach teatralnych,  zarówno w Polsce jak i za granicą.

W grudniu 2006 sekcja teatralna, przy pomocy dr Ewy Andruszko oraz lektora Valéry’ego Michau, odnowiła swoją działalność. Powstała wówczas grupa „Les Capricieuses”, założona przez pięć studentek filologii romańskiej. Zespół zajmował się  przygotowaniem na festiwale i inne imprezy kulturalne sztuk należących głównie do klasycznego repertuaru teatru francuskiego, ale także  tworzeniem własnych tekstów teatralnych.

Ponadto redagowano artykuły związane z tematyką teatralną (tłumaczenia dzieł, recenzje, analizy) publikowane w czasopiśmie studentów romanistyki UJ „Roman”.

Dzięki ogromnej pasji członków grupy i ich miłości do teatru oraz literatury francuskiej, a także pomysłom i energii, powstał zamiar rozwinięcia działalności sekcji i poszerzenia jej w przyszłości o wykłady studenckie poświęcone zagadnieniom sztuki teatralnej. 

Archiwum

25-27 kwietnia 2018

Trzy spektakle w ciągu trzech dni pod tytułem Chez ces gens-là, zainspirowane zbiorem opowiadań Assortiment pour une vie meilleure Thomasa Gunziga, w Teatrze Zależnym przy ulicy Krupniczej. Projekt teatralny był owocem współpracy Marie Giraud-Claude-Lafontaine, lektorki z ramienia Wallonie-Bruxelles, i Axela de Vreese, belgijskiego reżysera, z grupą teatralną „Les Capricieuses”. Podczas spektaklu premierowego swoją obecnością zaszczycił nas sam Thomas Gunzig, jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy belgijskich, który po zakończeniu występu wypowiadał się na tematy związane ze swoją twórczością oraz komentował grę aktorską. Tekst sztuki został w całości napisany (adaptowany) przez studentów, którzy potem również sami go przedstawili. Projekt ten był możliwy do zrealizowania dzięki wsparciu Wallonie-Bruxelles, Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz banku belgijskiego Euroclear.

Oto autorki i autorzy tekstów kolejnych scen:

  • „Le furet”: Aleksandra Andrukowicz, Anna Gawłowska, Natalia Jarecka, Martyna Matusiak, Weronika Najda, Michał Szczepan;
  • „La vodka tassé”: Klaudia Zboralska;
  • „Le spectre”: Sonia Kopeć, Adrian Leguérinel, Wiktoria Wernicka;
  • „L’assasin”: Magdalena Czapla, Karina Ochnik, Karolina Sobczyńska;
  • „Les fous”: Oliwia Marciszewska, Julia Żółty;
  • „Le canard aux pommes”: Mikołaj Bać, Klaudia Czernikowska, Norbert Gacek, Kinga Szczygieł.

11 kwietnia 2010       

Występ podczas Soirées polonaises w Orleanie w Théâtre Gérard Philipe. Spektakl w ramach projektu naukowego "Polska - Francja. Dwie odsłony teatru absurdu” wystawione zostały dwie sztuki Sławomira Mrożka:

  • „La Fête”; wystąpili: le valet de ferme B. - Elzbieta Marczyk; le valet de ferme S. - Sylwia Kisielica; le valet de ferme N. - Ania Gajda;
  • „Le Martyre de Pierre Ohey”; wystąpili: Pierre Ohey - Kamil Chojnacki; Madame Ohey - Ola Babula; le Fonctionnaire - Michalina Ponichtera; le Percepteur - Ania Gajda; l'Homme de science - Julia Sielska; la Directrice du cirque - Olga Konik; le Secretaire du Protocole - Sylwia Kisielica; le Vieux Chasseur - Marta Przywała.