Odeszła Krystyna Herzig

Termin: 29.06.2020 - 01.07.2020

 

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

pragnę przekazać smutną dla nas wszystkich wiadomość, że w piątek 26 czerwca odeszła od nas nasza Koleżanka mgr Krystyna Herzig.

Pracowała z nami wiele długich lat, była w naszym Instytucie wykładowczynią, która cieszyła się naszą sympatią, a swoją postawą, kompetencjami znajdowała uznanie naszych studentów.

Dla kilkorga spośród nas, pracowników Zakładu Filologii Francuskiej, była koleżanką z czasów romanistycznych studiów. 

W imieniu nas wszystkich składam Rodzinie i bliskim Krysi wyrazy naszego koleżeńskiego współczucia.

Wszystkich pragnących wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Krysi informujemy, że:

Świecka ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 1 lipca 2020 r. 

o godz. 11:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Rakowickim.

 

Jacek Rapak

 

Pożegnanie na Cmentarzu Rakowickim

„(…) Nie ma takiego życia,

które by choć przez chwilę

nie było nieśmiertelne

 

Śmierć

zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona (…)”

Wisława Szymborska

 

 

 

 

Krysiu,

chciałbym Ci powiedzieć te kilka słów w naszym imieniu, w imieniu Twoich Koleżanek i Kolegów z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Również w imieniu Twoich Koleżanek i Kolegów z dawnych wydawałoby się, a przecież wciąż nam wszystkim bliskich czasów naszych wspólnych studiów w latach siedemdziesiątych na filologii romańskiej tego samego Uniwersytetu. Czasów, gdzie pod okiem naszych profesorów uczyliśmy się pilnie języka francuskiego, studiowaliśmy zawiłości gramatyki opisowej, gramatyki historycznej, czy też literatury. Trzymamy się do dzisiaj sporą grupą. Tylko Ciebie w tym naszym gronie zabraknie.

Dla nas wszystkich, również, wiem, dla naszych studentów, wiadomość o Twojej nagłej śmierci była jak grom z jasnego nieba. O Twojej chorobie, okazało się, śmiertelnej, dowiedzieliśmy się kilka chwil przed tą drugą jakże smutną i ostateczną. Wszystkim nam jest bardzo trudno się pogodzić z Twoją przedwczesną śmiecią.

Wiedzieliśmy, że odchodzisz na emeryturę. Dosłownie w przeddzień tej tragicznej wiadomości zastanawialiśmy się z Basią Marczuk nad formą podziękowań za lata pracy w naszym Instytucie. Wielu rocznikom studentów filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego dałaś się poznać jako znakomity, oddany swojej nie tylko dydaktycznej misji nauczyciel. Wiemy, że z oddaniem pracowałaś również w krakowskim Instytucie Francuskim. Za najwyższy i wielce znaczący wyraz uznania za wszystkie Twoje dokonania należy uznać przyznany Ci kilka lat temu przez Republikę Francuską Order Palm Akademickich.

Przychodzi mi żegnać kolejną odchodzącą z naszego romanistycznego grona osobę.

Krysiu,

teraz powiem tylko :

Niech Ci się lekko oddycha, kiedy będziesz przemierzała niezmierzone niebieskie łąki.

 

Jacek Rapak

 

 

 

Data opublikowania: 29.06.2020
Osoba publikująca: Barbara Nowak