Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Czytać pod prysznicem. Dzień poświęcony twórczości Roberta Bolaña, 19 października 2023

Czytać pod prysznicem. Dzień poświęcony twórczości Roberta Bolaña, 19 października 2023

Cyfry Roberta Bolaña: 70. rocznica urodzin; 25 lat od wydania powieści "Dzicy detektywi", 20. rocznica śmierci autora.

Czytać pod prysznicem, kraść książki w księgarniach, głośno krytykować oficjalnie uznanych poetów, działać na rzecz bebechorealizmu … tym zajmują się w stolicy Meksyku, w latach siedemdziesiątych XX wieku Ulises Lima i Roberto Belano, bohaterowie Dzikich detektywów. O Limie i Belano opowiadają z miłością, nostalgią, lekceważeniem, nienawiścią liczne osoby, które zetknęły się z nimi na przestrzeni wielu lat w wielu krajach.


Powieść o młodzieńczych zachwytach i odwadze, o seksie i teorii poezji, o czarnych dziurach na ścieżkach życia. Jej bohaterowie oddają się całkowicie literaturze, czyli w słowach Marka Bieńczyka„romantycznej rimbaudowskiej włóczędze i nie-wiadomo-co-robieniu”. Upływa właśnie 25 lat od pierwszego wydania Dzikich detektywów, którzy w 1998 zdobyli prestiżową nagrodę Herralde w Hiszpanii i błyskawicznie zostali uznani za objawienie nie tylko w kręgu hispanojęzycznym. Klepiący dotychczas biedę imigrant z Chile, Bolaño, stał się wschodzącą sławą literatury hispanoamerykańskiej. Mimo przedwczesnej śmierci pisarza w 2003 roku, jego popularność i swoisty kult rosły nadal. Dzikich detektywów (i inne powieści) przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Na polski przekładali je m. in. Carlos Marrodán Casas, Katarzyna Okrasko, Anna Topczewska, Tomasz Pindel, Nina Pluta. Proza Bolaña, żartobliwa i kolokwialna, szukająca zażyłości z czytelnikiem, zmusza jednocześnie do zaglądania w przepaście.


Czy kontestacyjny ładunek Dzikich detektywów i innych książek Roberta Bolaña jest jeszcze aktywny? O tej i innych kwestiach porozmawiamy podczas dnia poświęconego chilijskiemu pisarzowi, 19 października w Instytucie Cervantesa w Krakowie (ul. Kanonicza 12), w godzinach 12.00-14.00 i 15.00-17.30. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą.
W pierwszej części zaproszeni specjaliści wygłoszą krótkie pogadanki o doświadczeniach z tłumaczeniem i wydawaniem Bolaña w różnych krajach, a badacze przedstawią swoje interpretacje jego utworów.


W drugiej części, o 15.00, uczestnicy debaty podzielą się refleksjami o sławie Bolaña i o tym, dlaczego i jak czytamy go dziś. Po debacie, w trzeciej, nieformalnej części zaprosimy wszystkich obecnych, łącznie z publicznością, do niepoważnych, ale jednak istotnych zabaw i działań: test, z nagrodami, ze znajomości Dzikich detektywów (warto powieść przeczytać wcześniej albo odświeżyć sobie lekturę), czytanie ulubionych fragmentów i anegdoty Bolaniowskie, opowiadane przez czytelników z różnych części świata (projekcje wideo), błyskawiczny konkurs poetycki.


Zapraszamy do udziału wszystkich miłośników Bolaña, aktualnych i przyszłych, tłumaczy i wydawców, promotorów kultury. Czekamy szczególnie na czytelników młodych – uczniów i studentów – wszak bohaterowie Dzikich detektywów są na początku powieści w podobnym wieku.


Za udział w całym wydarzeniu można otrzymać oficjalne zaświadczenie z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Cervantesa w Krakowie, do okazania w szkole bądź uczelni. Prosimy o zgłoszenie w formularzu pod poniższym linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScgYf3QGNJxh8AvO5AoABrPGXIr5hXno0_Pvzn8ojnxCDAK7Q/viewform

Download files
pdf
Dzień poświęcony twórczości Roberta Bolaña - PROGRAM