Wykład na rozpoczęcie roku akademickiego italianistyki

event-date: 03.10.2019
Place: godz. 19:30, sala 505
organizer: Zakład Italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dante Alighieri

"Bembo ritrovato" w Krakowie

3 października 2019 (godz. 19.30, sala 505, Paderevianum)

odbędzie wykład rozpoczynający rok akademicki italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 roku mija 45 lat od chwili, kiedy Uniwersytet Jagielloński zaczął kształcić studentów na kierunku filologii włoskiej. Obecność języka i literatury włoskiej sięga zaś początków studiów romańskich w roku 1892, a nawet wcześniej, bo pierwsza katedra języka włoskiego powstała w naszej Alma Mater już na początku wieku XIX.
Nadchodzący rok akademicki zainaugurujemy wykładem poświęconym działalności Pietra Bemba, którego uznaje się, obok Dantego, Boccaccia i Petrarki, za „czwartą koronę” – najważniejszą postać, która wpłynęła na kształt języka włoskiego. Nasi goście, Carlo Pulsoni (profesor Uniwersytetu w Perugii) i Fabio Bertolo (dyrektor domu aukcyjnego Minerva), opowiedzą o odkryciu, które rzuca nowe światło na postać weneckiego kardynała, wybitnego poety i kodyfikatora języka włoskiego. W roku 2018 ukazała się książka Bembo ritrovato (autorzy: F.M.Bertolo, M.Cursi, C.Pulsoni), w której znajdziemy rekonstrukcję poprawek i dopisków autora Prose zrobionych na marginesie niedawno odnalezionego starodruku.

Wydarzenie zorganizowane przez Zakład Italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dante Alighieri, Kraków.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów italianistyki

Published Date: 26.09.2019
Published by: Barbara Nowak