Wykłady gościnne – Profesorowie z Universidade da Beira Interior i Universidad de Extremadura

W dniach 16 i 17 maja 2023 r. w Zakładzie Filologii Portugalskiej odbędą się gościnne wykłady, które wygłoszą profesorowie: Ana Cao Míguez i Ignácio Vázquez z Universidade da Beira Interior (Portugalia) oraz María Jesús Fernández z Universidad de Extremadura (Hiszpania). Tematyka wystąpień będzie zróżnicowana – od tłumaczeń Cervantesa poprzez słowniki języka portugalskiego aż po imagologię.

16 maja, 9:45-11:15, sala B505, Collegium Paderevianum
Ana Cao Míguez (Universidade da Beira Interior): Culturas próximas, relações distantes: o caso de Cervantes «tarduzido» para português
Prelegentka, specjalizująca się w komparatystycznych studiach literackich, zajmie się chronologiczną analizą pierwszych tłumaczeń Cervantesa na język polski i portugalski.

16 maja, 11:30-13:00, sala B505, Collegium Paderevianum
Ignácio Vázquez (Universidade da Beira Interior): Uma viagem pela língua portuguesa através dos seus dicionários e de algumas palavras
Wykład poświęcony historii języka portugalskiego odczytanej z zawartości słowników tego języka oraz etymologii wybranych wyrazów.

17 maja, 13:15-14:45, sala B303, Collegium Paderevianum
María Jesús Fernández (Universidad de Extremadura): O que a Imagologia ajuda a ver: portugueses e espanhóis no espelho europeu
Wystąpienie opierać się będzie na wynikach badań dotyczących obrazów trzech nacji – polskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej – w perspektywie porównawczej oraz na tle kultury europejskiej.

Wszystkie wykłady zostaną wygłoszone w języku portugalskim. Serdecznie zapraszamy!