"Mój doktorat w 180 sekund" – podsumowanie

W dniu 9 czerwca 2021 w Instytucie Filologii Romańskiej odbył się finał Europy Środkowej konkursu « Ma thèse en 180 secondes » ("Mój doktorat w 180 sekund"). W finałowych zmaganiach zmierzyło się 16 kandydatów z 5 krajów (Polska, Czechy, Austria, Słowacja i Węgry).

Zadaniem każdego z doktorantów było przedstawienie tematu swojej rozprawy doktorskiej i zainteresowanie nim w czasie nie dłuższym niż 3 minuty. Dla zilustrowania omawianych treści można było użyć tylko jednego slajdu.

Wszystkie prezentacje można zobaczyć na kanale Youtube naszego Instytutu: https://www.youtube.com/channel/UC3-sOe3Cj09xnkOuZHPnxYw

Finałowe prezentacje oceniło jury w składzie: Anne-Sophie Massa (Konsul Generalna Belgii w Polsce i na Litwie), Roman Słowiński (Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk), Mohamed Ketata (Dyrektor Regionalny Agence Universitaire de la Francophonie), Stéphane Carlier (Agent de liaison académique et culturelle chez Wallonie-Bruxelles International), Elżbieta Dybcio-Wojciechowska (przedstawicielka Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej), Bernadeta Wojciechowska (Przewodnicząca Stowarzyszenia Plejada), Frédéric Mounier (lektor języka francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim) oraz Olivier Degand (przedstawiciel Mazars Polska).

Jury przyznało 3 nagrody:
1 miejsce zajęła Elise Sivault – doktorantka Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach – która zaprezentowała temat: Comprendre et préserver la diversité des chauves-souris
2 miejsce przyznano Annie Krzyżak, doktorantce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za prezentację: Compétences auditives et linguistiques des musiciens et non-musiciens dans la recherche neurolinguistique expérimentale.
3 miejsce ex aequo zajęły Eliška Kuchovská z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (z prezentacją: Effets des pesticides sur des organismes non-cibles) oraz Dorota Kołbuk z Polskiej Akademii Nauk (z prezentacją: Le squelette des échinodermes : l'archive environnementale ou pas ?).
W głosowaniu publiczności zorganizowanym online nagrodę zdobył zaś Maciej Bukowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który przedstawił temat: Le changement climatique dans la compétition entre l'UE, les États Unis et la Chine.

Elise Sivault będzie reprezentować region Europy Środkowej podczas ogólnoświatowego finału konkursu, który odbędzie się jesienią w Paryżu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych prezentacji!