Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Premiera polskiego przekładu powieści "La Disparition" Georges’a Pereca, 4 listopada 2022

Premiera polskiego przekładu powieści "La Disparition" Georges’a Pereca, 4 listopada 2022

Spotkanie z autorami przekładu René Koelblenem i Stanisławem Waszakiem oraz redaktorem Jackiem Olczykiem. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz

Lokator, ul. Mostowa 1
4 listopada 2022 r., godz. 19:00

Zniknięcia (La Disparition) to powieść, która zaczyna się jak u Hitchcocka, od trzęsienia ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie! W Paryżu, w latach 60. XX w., Anton Voyl cierpi na bezsenność, próbuje czytać książkę, lecz nic z niej nie rozumie, ma halucynacje, w których utożsamia się z postaciami literackimi, w końcu ginie w tajemniczy sposób. Przedtem zdążył jeszcze wysłać do paru przyjaciół intrygujący liścik, że musi zniknąć na jakiś czas, z zagadkowym postscriptum. Przyjaciele rozpoczynają poszukiwania, ale straszliwa klątwa sprawia, że sami zaczynają znikać w niejasnych okolicznościach. 

Ta ponad 300-stronicowa powieść detektywistyczna to także najdłuższy lipogram świata, w którym Georges Perec ani razu nie używa litery E. Mimo to jest ona w powieści wszechobecna poprzez rozmaite aluzje i odniesienia.

Zniknięcia są obok Życia instrukcji obsługi najważniejszą i najbardziej znaną powieścią Pereca. Doczekała się kilkunastu tłumaczeń (w tym aż czterech na język angielski!), lecz dotychczas nie ukazała się w wersji polskiej ‒ w ojczyźnie rodziców Pereca. Powieść ta jest niczym brakujący puzzel w jego całej twórczości, która w Polsce ma stałych miłośników.

Po ponad pół wieku od swej premiery, dzięki przekładowi René Koelblena i Stanisława Waszaka, ukaże się po polsku w 2022 roku w Wydawnictwie Lokator, pod patronatem Ambasady Francji w Polsce.